Kapitola 1. - www.minimodel.cz - Minimodel.cz

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kapitola 1.

Historie

Historie Webu Minimodel kapitola 1. - úplný začátek

Září 2005 - začátek stránky o modelech, tenkrát ještě na hostingu zdarma s adresou minibox.webz.cz (stále funkční, ale již neaktualizovaná). Tenkrát jsem ze šuplíku vytáhl sbírku Miniboxů z ABC, že je z 2D převedu na 3D slepené modely jako doplnění sbírky co jsem měl roky v krabicích. A tak nějak vznikl nápad, že vlastně na webu není žádný seznam co kdy kde vyšlo atd. V podstatě mělo jít jen o jakýsi seznam víceméně pro vlastní potřebu, který by byl po ruce i když člověk zrovna není doma u PC.

Ovšem během pár týdnů se ukázalo, že existuje spousta lidí, kterým se stále Miniboxy líbí, začaly chodit maily jestli nemám to či ono, kde sehnat to, nebo s upřesňujícími informaci k modelům atd. A pak také přišel první mail, kde bylo i něco trošku jiného n...ež jen originální Miniboxy - byl od Ivana Chmely, který si vytvářel modely sám - a to jednak ty, které mu v originále chyběly (tady je odpověď, proč některé modely jsou zcela stejné jako původní Miniboxy) a také vlastní modifikace modelů (nové verze nástaveb, barevné provedení nebo i zcela nové typy vozidel). Vše klasicky krabičky, vše vytvářeno ve windows "malování" alias Paintbrush. Dnes po pár letech nepředstavitelné, když vidíme ten vývoj, který časem nastal... Modely původně nebyly ani určené pro zveřejnění, proto neměly věci jako chlopně, návodné kresby atd. Občas jsme s Ivanem něco dodatečně opravovali, protože když člověk lepí pro sebe, tak mu nějaká nepřesnost nevadí, ale někomu jinému pak modýlek nesedí, neví jak to autor konstrukčně zamýšlel atd.

Po Paper Case přišli další dva autoři - Michal Rozínek, nejprve se zemědělskou technikou, prvním jeho modelem byl Lexion 580, který je stále populární a také agromodely, které bylo možné objednat od jejich autora (předchůdci Agroboxů).

Příště se podíváme podrobněji na sérii Paper Case do konce roku 2005 a poté už bych rád rozjel pravidelný měsíční "flashback" aneb co se dělo před 6ti lety - logicky tedy přijde v lednu 2012 ohlédnutí za lednem 2006 a tak dále.

Zájemci si můžou nejstarší aktualizace prohlédnout zde http://www.minibox.webz.cz/aktualizace.html ale upozorňuji, že velká část starších příspěvků již není funkční. Co se týká modelů, ty jsou dostupné i z old.minimodel.cz (až na pár výjimek).

V tomto seriálu se také nebudeme věnovat samotné historii originálních Miniboxů, protože jednak to je na našem webu nebo fóru a také na internetu (např. v rámci Papírové archeologie). Spíše zmíníme, pokud byl nějaký zajímavý model zkonstruovám na základě některého z Miniboxů případně se Miniboxů budou týkat nějaké zde probírané věci.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky